Deti a medzizubné pomôcky

Medzizubné kazy. Medzizubné pomôcky. Pre zubných lekárov a dentálne hygieničky, boj s veternými mlynmi. Len veľmi nízke percento pacientov dočisťuje medzizubné priestory. Pri tom niekedy stačí večernú hygienu predĺžiť o minútku dve a slovo zubný kaz v zubných ambulanciách by pacient nemusel počuť vôbec.

Z hľadiska rozvoja zubného kazu je tento priestor veľmi rizikový. 8 z 10 zubných kazov vzniká v tomto priestore.

Ale ako to je s mliečnymi zubami? Treba aj tieto dočisťovať špeciálnymi medzizubnými pomôckami?

Jasné, že treba!  Ale odkedy? To sa ma rodičia pýtajú veľmi často. Čo ak neviem dostať medzizubnú kefku medzi zuby? Ako zistím, že ich používam správne?…

V tejto videolekcii sa naučíte:

Deti a medzizubné pomôcky

POZRITE SI KRÁTKU VIDEOLEKCIU

Zapamätáme si!

  • Pre dokonalo čisté zuby musím dočisťovať aj medzizubné priestory aj v detskom chrupe.

  • Ak nebudem používať medzizubné pomôcky, skôr či neskôr mne alebo môjim deťom zubný lekár na preventívnej prehliadke objaví v puse zubné kazy.

  • Medzizubný kaz v mliečnom chrupe vzniká a šíri sa veľmi rýchlo. Ak kontaktné plochy nebudeme čistiť, zuby sa môžu u detí pokaziť vo veľmi nízkom veku.

  • Medzizubné pomôcky začnem používať akonáhle sa v detskej puse dva zuby dotýkajú.

  • Na čistenie medzizubných priestorov u detí používam niť na držiaku - šabličku alebo medzizubnú kefku najmenších veľkostí

  • Veľmi dôležitými miestami na čistenie v detskej puse sú kontakty medzi mliečnym stoličkami a u 6 ročných detí kontakt medzi prvou trvalou stoličkou a mliečnou stoličkou.

  • Ak sa mi nedarí kontaktné plochy čistiť malými medzizubnými kefkami, či už pre nespolupracujúce dieťatko, alebo kvôli úzkym medzizubným priestorom, na čistenie kontaktných plôch používam šabličku - niť držiaku.

  • Pri akýchkoľvek nejasnostiach sa stále poradím osobne v ambulancii s odborníkom, s ktorým si jednotlivé techniky používania medzizubných pomôcok upravím a zdokonalím.

Zubná lekárka odpovedá na Vaše otázky v tejto problematike:

Vaše otázky:

Aké prvé medzizubné pomôcky pre mliečne zuby mám kúpiť?

Prvú pomôcku si zakúpte dentálnu niť a pri deťoch uprednostnite niť na držiaku – šabličku. Kľudne môžete používať aj klasickú dentálnu niť, avšak manipulácia s ňou v detskej puse bude náročná a pravdepodobne dieťatko nebude chcieť spolupracovať. Jedna z mála pomôcok, ktorá je vyrábaná špeciálne pre deti sú tieto šabličky so zvieracím motívom. Zoženiete ich v drogériách DM.

Na obale síce výrobca uvádza vek „od 6 rokov“, avšak sú vhodné aj pre tie najdrobnejšie deti. Výrobca to uvádza a myslí na úplne samostatnú manipuláciu s touto pomôckou, keďže v nižšom veku by si pri čistení bez dozoru deti mohli ublížiť.

 

Ďalším druhom medzizubnej pomôcky je medzizubná kefka. Keďže tieto priestory medzi mliečnými zubami sú úzke, väčšinou si vystačíte s najmenšími veľkosťami medzizubných kefiek. Tu sú príklady od rôznych výrobcov, a miesta kde ich zoženiete.

V detskej stomatológii sa medzizubné kefky špeciálne pre deti vyrábajú minimálne až vôbec, preto kľudne môžete používať pomôcky, ktoré si kupujete aj pre seba.

Ktorá medzizubné kefka je na trhu úplne najtenšia?

Podľa mojich dostupných informácií je na trhu úplne najtenšia medzizubka od značky Curaprox, svetlo modrá. Hrúbka drôtika je unikátne najtenšia. Pri veľmi úzkych kontaktoch skúste použiť práve túto medzizubnú kefku. Na obrázku môžete vidieť jedinečne tenučký drôtik v porovnaní s medzizubnou kefkou rovnakej veľkosti od iného výrobcu.

Nám v ambulancii lekár povedal, že do 6 rokov nemusia deti používať medzizubné kefky, že stačí pre mliečne zuby dentálna niť. Je to pravda?

Podľa môjho názoru sa čistenie medzizubných priestorov u detí, takto jednoducho paušalizovať nedá. Je pravda, že kvôli tesným kontaktom zubov a úzkym medzizubným priestorom si často u malých detí vystačíte šabličkou, ale nepoužiť medzizubnú kefku len od 6 rokov, mi príde veľmi neskoro.

Technika odstraňovania zubného povlaku oboch pomôcok je rozdielna, kým v prednej časti chrupu si často vystačíte dentálnou niťou, v zadnej časti chrupu medzi stoličkami je vhodné používať aj medzizubné kefky.

Keďže je anatómia mliečnych zubov, zubného oblúka a celkovo ústnej dutiny detí a tak aj prítomných kontaktov, či medzier, veľmi individuálna, často je vhodná kombinácia medzizubných pomôcok.

Ako zistím, či používame správnu veľkosť medzizubnej kefky?

Správna veľkosť medzizubnej kefky je taká, ktorá miernym odporom svojich štetiniek stieravým pohybom odstraňuje zubný povlak z oboch povrchov dvoch susedných zubov. V medzizubnom priestore nelieta, ani ju nemusíte nasilu vtláčať. Pri deťoch si často vystačíte najmenšími veľkosťami. V prípade, že priestor nie je tak tesný a Vy potrebujete väčšiu veľkosť kefky, na trhu existujú tzv. štartovacie balíčky veľkostí, kde si môžete vyskúšať jednotlivé veľkosti. Tu sú príklady rôznych štartovacích balíčkov aj s predajňami, ktoré kde zoženiete.

 

Ideálne je, ak Vám pri výbere správnych veľkostí pomôcok pomôže odborník v zubnej ambulancii. Na meranie veľkostí medzizubného priestoru totižto existuje meracia pomôcka, pomocou ktorej Vám lekár/hygienistka môže presne odmerať veľkosť medzizubného priestoru a povedať, ktorá veľkosť je ideálna pre ktorý medzizubný priestor.

Ako často mám meniť šabličku alebo medzizubnú kefku?

Šabličku vymieňajte v prípadoch ak, niť už nie je dosť napnutá ale je rozvoľnená či roztrapkaná, ak je od krvi, veľkého nánosu zubného povlaku.

Ak čistíte jeden večer viac medzizubných kontaktov je vhodné ju vymeniť každý deň.

Šabličku nemusíte vymieňať ak čistíte napríklad len jeden medzizubný priestor. V takých prípadoch po použití len opláchnite vlažnou vodou a nechajte ju vysušiť čistiacou časťou smerom nahor.

Medzizubná kefka, ak ju používate správne nie je jednorázová záležitosť a nemusíte ju po každom použití vyhadzovať. Ak medzizubná kefka nie je poškodená, drôtik nie je ohnutý, skrivený či zlomený, nie sú poškodené či povypadané ani jej štetinky, kefku môžete používať približne jeden týždeň. Dlhšie veľmi nedoporučujem.

Medzizubné kefky je potrebné vymeniť v prípadoch, ak je prítomné silné krvácanie, či veľké nánosy zubného povlaku, keďže takáto kefka môže byť infekčným materálom, kvôli veľkému počtu baktérií.

Pomohli Vám videolekcie? Budeme veľmi vďační, ak nám napíšete kratučké hodnotenie na našej Facebookovej stránke:

Ďakujeme, že ste nás odporučili aj ostatným.