Kedy začať deťom čistiť zuby?

Prvá otázka rodičov. Kedy je ten správny čas začať sa starať o detské zuby? Medzi staršími generáciami sa hovorieva: “že stačí, až keď bude chrup kompletný, že úplne stačí až keď bude mať dieťa 3 roky”

Môj najobľúbenejší výrok, ” že veď to sú iba mliečne zuby, tie vypadnú, tie netreba umývať vôbec”.

Už určite tušíte, že ani jeden z vymenovaných výrokov nie je správny a kedy je ten správny čas  deťom začať čistiť zúbky sa dozviete v nasledujúcej videolekcii.

V tejto videolekcii sa naučíte:

Kedy deťom začať čistiť zuby?

POZRITE SI KRÁTKU VIDEOLEKCIU

Koľkokrát denne deťom umývať zuby?

V tomto doplnku k videolekcii nájdete odôvodnenie, prečo je dôležité čistiť deťom zuby dvakrát denne od prvého zúbka.

Vo videu otváram aj tému nočného mliečkovania, či už je Vaše dieťatko v noci dojčené, alebo pije umelé mlieko.

V budúcnosti pravdepodobne z tejto problematiky vznikne samostatná videolekcia.

Zubná lekárka odpovedá na Vaše otázky v tejto problematike:

Vaše otázky:

Môžeme dieťatko pripraviť na čistenie zúbkov?

Kým deti v puse žiadne zúbky nemajú, nie je nevyhnutná každodenná špeciálna starostlivosť o bezzubú pusinku.

V prípade, že by sme chceli dieťatko pripraviť na čistenie zúbkov, zoznámiť ústnu dutinu so zubnou kefkou, učiť dieťatko držať zubnú kefku a dať mu šancu zvyknúť si na dni, kedy to bude súčasť každodennej rutiny, zhrniem pár bodov, ako by predstavovanie tohto hygienického návyku mohlo vyzerať.

 

Pre prvé zoznamovanie si voľte aj vhodnú pomôcku. Moje deti mali zubnú kefku zn. MAM BABY

Ideálna na prvé zoznamovanie. Gumovaná protišmyková rukoväť, je prvou časťou ktorú dieťa zaujme, je to super hryzkacia vec. Ochranný štít bráni zasunutiu kefky príliš hlboko do pusy.

Základ je TELL - SHOW - DO technika (vysvetli, ukáž a urob)

TELL – šesť mesačnému bábätku teda veľmi ťažko vysvetlíme, čo sa chystáme urobiť. Presnejšie, vysvetlíme, ale úplne nám ešte neporozumie. Napriek tomu s dieťatkom komunikujte, hovorte na bábätko, čo a prečo robíte. Zároveň, hravou formou dovoľte kefku dieťatku podržať, preskúmať, pohryzkať. Samozrejme tieto úkony sa musia vykonávať pod dohľadom dospelej osoby.

SHOW – ukážte ako kefka funguje, dajte dieťatku čas a možnosť zoznámiť sa so štetinkami, poskúšajte ňou dieťa hladkať napríklad na rúčke, lícach nošteku, až postupne sa dostanete do pusinky a k zubom.

DO – čistite zúbky, ideálne mäkkou zubnou kefkou, jemnými krúživými/stieravými pohybmi. Snažte sa krátko a efektívne, od prvého zuba. Práve postupný nárast počtu zubov a a tak predlžujúci čas čistenia by mal byť vhodnejšou alternatívou pre postupný návyk dieťatka.

Čas

Je jasné a nie je to nič výnimočné, ak Vaše dieťa jednoducho zaplače, na prebaľovacom pulte sa začne vrtieť, krútiť hlavou, či kopať. Dieťatku dajte čas a zo začiatku, keď je naozaj malé a tento “čistiaci diskomfort” pre večerné uspávanie veľmi neprospieva, kľudne čistite aj viackrát za deň, pomenej zúbkov. Verte mi, zvykne si a výsledok stojí zato. Ideálne je ale návyk vykonávať ako poslednú činnosť pred spaním.

Pripomeňme si, že diskomfort, ktorý deti prejavujú je normálny. Celkovo, oblasť tváre je pre nás osobná až intímna časť tela. Ja sama, keď sa mi spontánne niekto dotkne tváre, som v pozore a cítim sa nepríjemne. Tak nezabúdajme na našich drobcov, že aj oni sa môžu cítiť nepríjemne, hlavne keď im so zubnou kefkou šmátrame rovno v ústach.

Ako čistiť čerstvo prerezávajúci sa zub?

Akonáhle má dieťa vonku viditeľnú časť zuba a tie nepríjemné zdurenia, krvácanie, bolestivosť v okolí pominú, tak jemnučko ideálne jednozväzkovou kefkou, je potrebné zotrieť zubný povlak. Ak by sme čakali na celý zub, možno by sme sa nedočkali, pretože by sa pod neodstráneným povlakom mohol pokaziť.

Pri prerezávaní nového zuba môžete ochladzovať okrem hryzátok aj kefky, gély na masírovanie, či bezfluoridové zubné pasty k večernému čisteniu. Vychladené pomôcky jednak zuby očistia, ale zároveň chladia okolité podráždené mäkké tkanivo.