Mikulášsky balíček, po ktorom nebolia detské zuby

Tento detský “sviatok” patrí medzi najobľúbenejšie. Spája sa s balíčkami plných dobrôt, sladkostí, čokolád, orieškov, ovocia, mandariniek, ale aj uhlia, korbáčov, či cibule. Ako potešiť dieťatko a čím naplniť čižmičky v okienkach, aby sme deťom vyčarili úsmev na tvári, ale nebolo to na úkor zdravých zúbkov?

Naše milované sladkosti:

Čokoládky, lízatká, keksíky, adventné čokoládkové kalendáre. Nie to je prvé, čo nás pri slove Mikuláš napadne?

V tomto článku by som Vám rada priniesla niekoľko tipov a zároveň dôležitých rád, ako správne naplniť mikulášske balíčky pre naše detičky.

Vedeli ste, že denný príjem pridaných cukrov by nemal pri mladších deťoch prekročiť približne 30g za deň? Jedna čajová lyžička má cca 5-6g.

Jeden balík lentiliek obsahuje napríklad takmer 12g cukru.

POZOR!

Za pridané cukry považujeme všetky sladidlá pridané do jedla pri varení či výrobe (sacharóza – kryštálový cukor, med, rôzne sirupy a i.) a nie prirodzene sa vyskytujúce v ovocí, zelenine, obilninách…

Jednoduchý cukor je jedným z najdôležitejším faktorov pri tvorbe zubného kazu, keďže hho baktérie v povlaku premieňajú na kyseliny, ktoré rozpúšťajú povrch zuba. Vznik zubného kazu je iba jedným z dôvodov prečo by množstvo konzumovaných sladkostí a sladených príkrmov mal rodič v priebehu dňa kontrolovať.

Nezabúdajme na celkový vplyv cukru na malé detské telo. Pri nevhodnom, nadmernom či včasnom prisládzaní pokrmov, čiže budovania vzťahu k sladkej chuti jedla – väčšina detí násleedne uprednostňuje prisladené výrobky a majú sklon k obmedzovaniu ovocia, zeleniny a celozrnných produktov.

Ďalšie skutočnosti, ktoré zvyšujú riziko zubného kazu je frekvencia podávania sladkostí a lepivosť pokrmu na zubný povrch.

Čím častejšie a dlhšie sú detské zúbky v kontakte so sladkým pokrmom či nápojom, tým je väčšia šanca vzniku kyselín a následne kazivého procesu. Za najnevhodnejšie považujem z pohľadu zubného lekára sladkosti poskytnúť dieťatku na celé poobedie, napríklad balíček cukríkov, z ktorých si kedykoľvek jeden cukríček dieťatko vezme a cmúľa.

“Veď je to len jeden balík lentiliek?! to vážne?”

Ale problém je, že celé popoludnie sú zuby omývané cukrom a a kyselinami. Presne takisto fungujú aj sladené nápoje a ovocné džúsiky. Moja najneobľubenejšia sladkosť sú lízatká, keďže kontakt zuby a cukor je predĺžený.

Druhý problém pri sladkostiach nastáva, ak je ich konzistencia lepivá a síce ho dieťatko zkonzumuje naozaj rýchlo, dokonca hneď po hlavnom jedle, určitý kúsok sa zalepí do ryhového systému žuvacích plôšok a dlhšiu dobu zásobuje baktérie jednoduchým cukrom. Možno Vás teraz hneď napadli karamelové cukríky. Avšak rada by som upozornila na jednu z častých alternatív mamičiek ako náhradu klasických sladkostí. Sušené ovocie.

Sušené ovocie rodičia často považujú ako zdravú alternatívu sladkostí, keďže ovocie nevnímajú ako nevhodný pokrm pre zuby, tak prečo by mala byť jeho sušená varianta pre zuby nebezpečná?

V ňom obsiahnutá fruktóza a lepivosť predstavuje vysoké riziko vzniku zubného kazu. Keď sa z ovocia vyparí voda, zostane v ňom len koncentrovaná kyselina a cukor. Sušené ovocie sa vie veľmi jednoducho prilepiť na ryhy zubov a často bez adekvátnej hygieny dokáže na zube zotrvať určitú časť dňa.

Ovocné kože, často prízvukované, že sú bez pridaného cukru len z čistého ovocia, predstavujú podobný problém. Síce okrem fruktózy sa pri jeho výrobe táto pochúťka neprisládza, jeho lepivá konzistencia a ovocný cukor – fruktóza sú opäť ideálnou kombináciou pre rozvoj zubného kazu.

Ďalšou, možno vhodnejšou alternatívou maškrty z pohľadu vzniku zubného kazu je lyofilizované ovocie. Mrazom sušené plody obsahujú tiež prirodzený ovocný cukor ale ich konzistencia nie je až tak lepivá na povrch ryhového systému zadných stoličiek.

Najvhodnejšou alternatívou ovocia, a to nie len v mikulášskych balíčkoch je samozrejme čerstvé ovocie. Veď aký by to bol Mikuláš, kebyže neprinesie chutný banán, jabĺčko alebo voňavé mandarinky.

Sladkosti z domácej pece

Táto varianta maškŕt je z mojich skúseností veľmi rozšírená mikulášska mňamka pri našich najmenších drobcoch. Vo veku batoľaťa, približne do veku 2 rokov dieťatka, kedy podľa posledných odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie WHO deti nemali dostávať žiaden pridaný cukor je najideálnejšou voľbou pripraviť niečo doma, v našej kuchyni, kde si zloženie prispôsobíme podľa veku dieťatka. Z vlastných skúseností môžem odporučiť domácích brumíkov, muffiny, perníčky či piškótky, alebo domáce ovocné pyré vo forme kapsičiek.

Skvelé formičky a knižku plnú receptov na výrobu domácich sladkostí pre deti nájdete aj na eshope zdravedomacesladkosti.sk

Keď sladkosť tak aj zubná kefka

Z mojich prvých a najdôležitejších tipov, ktoré by mohol Mikuláš deťom pribaliť do čižmičiek je nová zubná kefka. Nič vhodnejšie si nedokážem predstaviť ako budovať návyk, že ak zúbkom dieťatko dopraje sladký pokrm, musí zvyšky čokoládky pozametať zubnou kefkou. Kľudne volte farebné, rozprávkové, podsvietené, či jednoduché elektrické podľa Vášho finančného rozpočtu.

Jedna zubná kefka s motívom Labkovej patroly poteší asi každého drobného fanúšika. Kefku som zohnala v sieti drogérií 101.

Druhou možnou zubnou pomôckou je zubná pasta. Zubná pasta je často tou obľúbenou časťou hygieny pri deťoch, pretože im chutí. Pre deti sa často čistenie zubov stáva zaujímavejšou činnosťou, ak im ponúkneme možnosť voľby a kontroly tohto hygienického návyku, napríklad práve spomínanej zubnej pasty a mať v sortimente rôzne príchute. Pre Vaše rodičovské čistenie zubov uprednostnite fluoridované zubné pasty, pre detskú manipuláciu, aj bez obsahu fluoridových iónov.

Ale, aby sme nezabudli na našich najmenších niekoľkomesačných drobcov, ktoré s čistením zubov len začínajú a zúbky sa len prerezávajú, tak mojim tipom pre prvý mikulášky balíček, je chutné zaujímavé, farebné hryzátko.

Drobná hračka, knižka či pracovný zošit

Ak pre detičky pripravujete adventný kalendár a na každý deň im do vrecúšok chcete ukryť maličkú drobnosť, uprednostnite nesladené prekvapenie.

Moje niektoré tipy:

Pomôcky na kreslenie, vyfarbovanie, nálepky alebo pomôcky na kreatívne tvorenie. Drobnú kozmetiku, lesk na pery maľovátka, lak na nechty, sponky, gumky do vlasov pre dievčatá, alebo do vrecúšok rozdelenú vlakovú dráhu, puzzle, pexeso či lego pre chlapcov.

Má tu pre Vás aj zopár zubných knižiek a pracovných zošitov, ktoré môžu skrášliť balíčky od Mikuláša či od Ježiška. Väčšinu z nich, aj tie v angličtine som zohnala na https://www.najlacnejsie-knihy.sk/vyhladavanie.html?q=dentist&OP=1

Z pohľadu zubnej lekárky zostavujte mikulášske balíčky s ohľadom na zachovanie zdravého detského úsmevu, a nech v balíkoch prevláda nesladký charakter potešenia. Trošku sladkého spolu so zubnou kefkou a nejakou drobnou hračkou, či knižkou.

Ak sa budeme riadiť pravidlom, "čisté zuby sa nekazia", trošku sladkého môžeme dopriať aj detičkám. V zdravej miere, množstve, frekvencii, NIKDY nie ako pravidelná náhrada hlavného jedla a nezabudajme deťom zuby čistiť, dočisťovať alebo kontrolovať s ohľadom na ich vek. Pri lepivejších sladkostiach, je vhodné zúbky po ich konzumácii vyčistiť a zvyšky odstrániť.